Orta sınıfa yapay zeka dopingi! MediaTek Dimensity 7300 tanıtıldı

MediaTek, orta sınıf akıllı telefon ve tabletlere güç verecek Dimensity 7300 serisi yonga setlerini görücüye çıkardı. Dimensity 7300 ve 7300X olarak adlandırılan yeni 4nm mobil platform, katlanabilir cihazlar dahil olmak üzere oyun performansını artırmayı amaçlıyor.

MediaTek Dimensity 7300 ve 7300X neler vadediyor?

Dimensity 7300; görüntüleme, yapay zeka ve oyun yeteneklerinde yapılan geliştirmelerle multimedya odaklı bir çip olarak konumlandırılıyor. MediaTek’in 200 Megapiksel kameraları destekleyen Imagiq 950 görüntü sinyali çipine yer veriyor. Bu çip, yüz algılama ve kumlanma azaltma algoritması gibi yeni özelliklere sahip.

MediaTek, Dimensity 7300’ün oyun oynamak için geliştirildiğini ifade ediyor. Önceki nesillere kıyasla saniyede yüzde 20’ye kadar daha yüksek kare sayısı ve gelişmiş enerji verimliliği sunduğunu söylüyor. 5G, Wi-Fi, Bluetooth ve ses için yapılan optimizasyonlar da mobil oyun deneyimini geliştiriyor.

Her iki mobil platform da 2,5 GHz’ye ulaşan dört yüksek performanslı Arm Cortex-A78 ve dört verimli Cortex-A55 çekirdekleriyle geliyor. Sekiz çekirdekli tasarıma yonga setlerinin 4nm süreciyle üretildiğini belirtelim.

Dimensity 7300X platformu ise çift ekran desteğiyle katlanabilir telefon pazarını hedef alıyor. Motorola Razr 2024 gibi fiyat/performans odaklı cihazlara güç vereceği ifade edildi. 7300X yonga setinin, katlanabilir cihazları orta seviyeye taşıması bekleniyor.

Dimensity 7300 serisiyle birlikte orta sınıfı yapay zekayla buluşmuş olacak. MediaTek APU 655 çipi sayesinde karışık veri türleri mobil cihazlarda işlenebilecek. Bu da cihazın çok daha iyi bir yapay zeka performansına sahip olacağını gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir